XIII Sztafeta Pamięci Łowczówek – Zakliczyn 2015

DSC05708

          Po raz trzynasty Szkolne Koło Krajoznawczo Turystyczne PTTK, działające przy Gimnazjum w Zakliczynie, zorganizowało w dniu Święta Narodowego biegową imprezę,  w której wzięła udział liczna grupa młodzieży z terenu Gminy Zakliczyn, Powiatu Tarnowskiego oraz delegacja młodzieży węgierskiej. Celem Sztafety było nie tylko uczczenie Narodowego Święta i poległych żołnierzy w czasie Wielkiej Wojny ale także: umożliwienie zamanifestowania postaw patriotycznych, kształtowanie nawyku aktywnego spędzania czasu wolnego i integracja społeczeństwa lokalnego. Na 23 km trasie Sztafety Pamięci znalazły się cmentarze z czasów I Wojny Światowej w: Łowczówku, Lichwinie, Lubince, Janowicach i Zakliczynie, na których spoczywają żołnierze różnych narodowości, którzy polegli w czasie walk w okresie: od grudnia 1914 do maja 1915 roku, gdzie przebiegała linia frontu wschodniego. Na cmentarzu w Zakliczynie pochowani są w wyniku odniesionych ran żołnierze, którzy przebywali  w szpitalu polowym znajdującym się najpierw w klasztorze sióstr Bernardynek w Kończyskach, a następnie na placu przy budynku sądu  w Zakliczynie (przy obecnej ul. Spokojnej).

3

          Cmentarz nr. 171 w Łowczówku to miejsce spoczynku 128 legionistów I Brygady Legionów Polskich, którzy polegli  w okresie Świąt Bożego Narodzenia w 1914 r. tocząc zacięte walki o utrzymanie linii frontu, którą forsowały oddziały rosyjskie. Jednym z dowodzących w tej bitwie był Kazimierz „Kuba” Bojarski, który został tam śmiertelnie ranny. Zmarł w Zakliczynie, gdzie w 1924 r. zakliczynianie w dowód wdzięczności za ofiarę życia ufundowali mu na cmentarzu parafialnym pomnik. Te dwa miejsca są klamrą ograniczającą trasę biegową Sztafety Pamięci.

1

          W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości młodzież z Gimnazjum w Zakliczynie uczestniczy także: w Złazie Szlakiem Walk I Brygady oraz konkursie wieńców nagrobnych „Żołnierska Pamięć” organizowanych przez Oddział „Ziemi Tarnowskiej” PTTK. Szkolne Koło Krajoznawczo Turystyczne „Compass” wraz z młodzieżą z Węgier odwiedza i porządkuje corocznie cmentarze w Łużnej i Wiatrówkach, gdzie spoczywają polegli węgierscy honwedzi. Są to największe nekropolie węgierskie poza granicami Węgier. Co roku młodzież  odwiedza inne miejsca związane ze wspólną historią (np. zamek w Niedzicy, kopalnia soli w Wieliczce, klasztor w Starym Sączu). Poza tym organizowane są międzynarodowe zawody sportowe i spotkania integracyjne w ramach których młodzież doskonali umiejętność komunikowania się w języku angielskim.

2

      W tegorocznej, XIII Sztafecie Pamięci wzięło udział 90 biegaczy i 15 rowerzystów. Po przebiegnięciu trasy złożono wieniec na grobie „Kuby” Bojarskiego i zapalono znicze na grobach legionistów pochodzących z Zakliczyna i okolic.

         Sztafeta objęta została honorowym patronatem  Starosty Tarnowskiego – Romana Łucarza i Burmistrza Miasta  i Gminy Zakliczyn – Dawida Chrobaka. Sponsorem strategicznym wydarzenia była Firma Transportowo Usługowa ,,Jakubas”. Państwo Magdalena i Marek Jakubas decydując się na sponsorowanie Sztafety faktycznie zdecydowali o tym, że mogła się odbyć. Pozostali sponsorzy, którzy pomogli w tym aby impreza miała odpowiednią oprawę to: Bank Spółdzielczy w Bieczu (filia w Zakliczynie), firmy DEMBUD i Zakpol, AGROTECH-G (13 razy), gospodarstwo agroturystyczne „Chata Włóczykija” na Jamnej,  piekarnia Pana Henryka Migdała, Targrochfil, Gminna Komisja Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym w Zakliczynie, Agencja Turystyki Aktywnej „STYR” z Zakliczyna. Za współpracę organizatorzy dziękują również: Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakliczynie, Zakliczyńskiemu Centrum Kultury, Powiatowemu Zarządowi Dróg w Tarnowie, Małopolskiej Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Opiekę nad młodzieżą sprawowali nauczyciele Gimnazjum w Zakliczynie: Halina Kochan , Małgorzata Chryk oraz nauczyciele z ZSP w Zakliczynie:  Artur Niemiec i Mariusz Lasota  (który zorganizował i poprowadził wraz z Dawidem Żabińskim z serwisu „ U Żaby” część rowerową sztafety).

          Podziękowania dla wszystkich, którym się chciało zimnego i wilgotnego ranka wyjść z domu i zmierzyć się z piękną widokowo lecz wymagającą kondycyjnie trasą. Są tacy, którzy uczestniczą w Sztafecie od kilkunastu lat. Część uczestników wzięło udział w tej imprezie po raz pierwszy. Na nich wszystkich organizatorzy czekają za rok.  Jesteście wielcy, że znaleźliście czas i siły aby uczcić tych, którzy oddali za nas, za Polskę, za niepodległość „lata swojego życia”.

          Archiwalne zdjęcia umieszczone w artykule zostały udostępnione dzięki Panom: Stanisławowi Kusiakowi (projektantowi dyplomu Sztafety), Markowi Mietelskiemu i Robertowi Flakowiczowi.

          Zdjęcia przedstawione w galerii wykonali członkowie SKKT: Weronika Kwiek, Monika Sierakowska, Kamila Mytnik wraz z opiekunką Ireną Flakowicz.